LUTOWNICA (Polska)

https://lutownica.bandcamp.com/releases

Dischord Records – legendarna wytwórnia, o której słyszał każdy fan punk rocka i hardcore’u. Tutaj wydawali Dag Nasty, Fugazi czy Minor Threat i chociaż Lutownicy w tym samym katalogu nie znajdziecie, to ich brzmienie zmusza do uwierzenia, że pochodzą właśnie z Waszyngtonu, a nie z Ostrzeszowa.

Jedyne, co nie pozwala łatwo łyknąć historii zarysowanej na początku poprzedniego akapitu, to nazwa zespołu. Lutownica – legendarny przedmiot, w który niegdyś musiała być wyposażona każda sala prób, bez którego nie można było ruszyć w trasę koncertową, a najlepiej w ogóle było zawsze mieć ją przy sobie. Z drugiej strony czasownik „lutowanie” to w języku ulicy uderzenie, a przesłuchanie tego niespełna dwudziestopięciominutowego materiału jest jednym z potężniejszych uderzeń, jakie w ostatnich latach można było odczuć w polskiej muzyce – można przeczytać na portalu Soundrive.pl.

Lutownicę założyli muzycy między innymi Blue Raincoat, Let The Boy Decide i Low Cut – zespołów z gitarowego podziemia, które w swoim środowisku zyskały rzeszę oddanych fanów. Nie jest to jednak muzyka wyłącznie dla wąskiego grona odbiorców – każdy zwolennik surowych gitar znajdzie w niej coś dla siebie, o ile ma przynajmniej odrobinę sentymentu dla brzmienia lat 80. i 90.

lutownica